Finančník

Váš průvodce světem financí


RSS kanál


verze pro tisk

Finanční účetnictví z hlediska zákona

23. leden 2012 Finanční účetnictví z hlediska zákona

Finanční účetnictví je určitě velmi důležité prakticky pro každého člověk a je zapotřebí říct, že by se rozhodně nemělo podceňovat. Když bychom měli mluvit o finančním účetnictví, tak bychom jej měli určitě nějakým způsobem definovat. Jde tedy o jakýsi výkaz, který poukazuje na vnější finanční záležitosti určitého podniku či firmy. Klasické manažerské účetnictví slouží většinou logicky pouze pro interní potřeby společnosti, ale finanční účetnictví slouží třeba bankám či akcionářům anebo některým institucím, které jsou spojené s danou společností. Podívejme se tedy na základní aspekty finančního účetnictví…

Základní právní úprava finančního účetnictví v ČR

Pro finanční účetnictví je důležitá právní úprava stanovená v zákoně 563/1991 Sb. o účetnictví a také vyhláška 500/2002 Sb. Ideální je také nahlédnout do českých účetních standardů pro podnikatele. Účtovníctvo, jak by se řeklo na Slovensku, se také ale orientuje dle dalších důležitých standardů a vyhlášek. Důležité jsou pochopitelně mimo jiné také standardy pro finanční instituce.

Co je účetní jednotka?

Nezbytné je logicky také stanovení základní účetní jednotky. Touto jednotkou je pochopitelně určitý subjekt, který je povinný vést účetnictví, v němž je podchycena jeho hospodářská činnost. Účetními jednotkami jsou nejčastěji právnické osoby se sídlem v České republice anebo zahraniční osoby, které provozují svou živnost v České republice. Jít může ale také o fyzické osoby zapsané v obchodním rejstříku České republiky. Důležité je u těchto osob také daňové poradenstvo a další záležitosti.

Požadavky na účetní jednotky

Už při zakladanie sro je třeba myslet na to, jaké požadavky jsou kladeny na jednotlivé účetní jednotky. Nezbytné je zejména dodržování směrné účtové osnovy a také vypracovávání účtového rozvrhu, který s touto osnovou velmi úzce souvisí. Samozřejmostí je věrný obraz účetnictví a poctivost.

Linkuj.cz!

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček/ Hodnoceno: 1x

Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Zuzana

pondělí, 25. květen 2020
16:02

Alebo založenie sro online cez www.zalozeniesrocky.sk :)


posted by: Zuzana [Odpovědět]

Čtěte také...

Daňová evidence a účetnictví firem

Daňová evidence a účetnictví firem

Ještě před tím, než došlo ke změně zákona k prvnímu lednu roku 2004, museli podnikatelé provádět buď takzvané podvojné účetnictví nebo jednoduché účetnictví. Systému podvojného účetnictví se od novely zákona říká jen účetnictví, pojem jednoduché účetnictví pak byl nahrazen systémem daňové evidence.

Profesionální vedení účetnictví

Profesionální vedení účetnictví

Kvalitní a spolehlivé vedení účetnictví patří mezi základní činnosti prakticky každé firmy. Majitel konkrétní společnosti má z hlediska vedení účetnictví dvě základní možnosti, jakým způsobem může účetnictví řešit.


Triarios: Válečníci na poli účetnictví

Triarios: Válečníci na poli účetnictví

Nesedí vám účetnictví, ale nechcete se svěřovat drahé externí firmě s domněním, že náklady na ní budou příliš drahé a vynaložené prostředky nebudou efektivní? Pak se svěřte do rukou skutečných odborníků ze společnosti Triarios.

Zpracování účetnictví společností Taxes s.r.o.

Zpracování účetnictví společností Taxes s.r.o.

Účetnictví bývá pro mnohé společnosti anebo jen živnostníky často kamenem úrazu. Právě nesprávné vedení účetnictví může velmi často zapříčinit nemalé ztráty, kterých se pochopitelně každý podnikatel potřebuje vyvarovat. I proto není určitě od věci obrátit se na konkrétní profesionální společnost, kt…