Finančník

Váš průvodce světem financí


RSS kanál


verze pro tisk

Co je fixace úrokové sazby hypotéky a co má vliv na výši úroku hypoték?

24. srpen 2012 Co je fixace úrokové sazby hypotéky a co má vliv na výši úroku hypoték?

Chcete si za pomoci hypotéky pořídit nové bydlení? Neorientujete se ve finančních pojmech a zajímá Vás, to je to vlastně fixace úrokové sazby hypotéky? V tom případě jste na správném místě!

Na rozdíl od jiných typů úvěrů (spotřebitelský úvěr, kontokorent, kreditní karta apod.) u hypotéky Vám není zpravidla úroková sazba garantována po celou dobu splatnosti. Ptáte se proč? Vězte, že k tomu banky mají hned několik důvodů.

I banky si na hypotéky půjčují

Tím prvním je skutečnost, že banky prostě nedisponují neomezeným množstvím peněz. I banky si peníze půjčují, nejčastěji na finančních trzích či u České národní banky. Co se samotných finančních trhů týče, na těch banky pravidelně prodávají tzv. hypoteční zástavní listy. Právě pomocí peněz získaných z prodeje hypotečních zástavních listů financuje banka Vaši hypotéku. Dle zákona o dluhopisech však mohou banky Vaši hypotéku těmito penězi financovat pouze do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti. Žádáte-li tedy o hypotéku na 100 % zástavní hodnoty nemovitosti, musí si banka tyto peníze obstarat jinak. Toto „jinak“ má pak nejčastěji podobu měsíčních půjček na mezibankovním trhu. A právě krátká splatnost těchto úvěrů a úrok těchto úvěrů je zásadní pro úrokovou sazbu Vaší hypotéky.

Čím delší fixaci máte, tím vícekrát si bude muset banka na Vaši hypotéku „půjčit“ na mezibankovním trhu. Úroky těchto úvěrů mohou v relativně krátkém čase růst i klesat.

Z tohoto důvodu jsou kratší fixace hypotéky zpravidla dražší, než fixace krátké. Banka jednoduše u dlouhodobých fixací podstupuje riziko růstu cen peněz na mezibankovním trhu. Musí si tedy zajistit dostatečný polštář, který ji před případným růstem úrokových sazeb ochrání.

Fixace úrokové sazby hypotéky chrání Vás i banku

Teď se tedy dostáváme k samotné podstatě fixace úrokové sazby. Ví-li banka, po jak dlouhou dobu u ní budete splácet hypotéku (minimální období splácení se rovná minimálně období první fixace úrokové sazby), může lépe určit tento „polštář“ pro případ zvýšení úroků úvěrů na mezibankovním trhu. Vy máte na druhou stranu jistotu toho, že Vám banka např. po dobu příštích pěti let úrokovou sazbu nezvýší. I malé zvýšení úrokové sazby přitom může zvýšit splátku Vaší hypotéky o několik set či tisíců korun. Efekt zvýšené úrokové sazby na splátku hypotéky si můžete vypočítat v hypoteční kalkulačce na webu PenizeNAVIC.cz.

Úrokovou sazbu hypotéky pro další období fixace výrazně ovlivní budoucí cena peněz

Fixace úrokové sazby hypotéky se pak stanovuje nejčastěji na období od podepsání úvěrové smlouvy. Na konci fixace úrokové sazby hypotéky Vám pak banka nabídne sazbu novou. Tato (nová) sazba pak bude silně ovlivněna právě „cenou peněz“ na mezibankovním trhu.

Tip na závěr: budoucí rizika při splácení hypotéky si můžete i pojistit. O tom, jak na to, se více dočtete na zde .

Linkuj.cz!

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...

Úrokové sazby u bankovní i nebankovní hypotéky jsou již pod pěti procenty!

Úrokové sazby u bankovní i nebankovní hypotéky jsou již pod pěti procenty!

Hypotéka je jedním z mála řešení, které se nabízí v případě, že chce člověk bydlet a nedisponuje takovým množstvím financí, které by mu na stavbu či renovaci domu stačily. Mezi půjčky na bydlení sice nepatří sice pouze hypotéky, nicméně právě ony jsou z pohledu financí i úrokových sazeb nejvýhodnějš…

Konec fixace mnohých hypoték se blíží

Konec fixace mnohých hypoték se blíží

Hypotéku má dnes obrovské množství lidí. Při pořizování nového bydlení se bez ní prakticky nelze obejít. Důležité je hlavně to, za jakých podmínek je hypotéka uzavírána. Člověk, který si hypotéku u některé ze společností uzavírá, musí být informovaný o mnoha aspektech, které se této dlouhodobé půjčk…


V roce 2013 bude u hypoték hlavním tématem cena

V roce 2013 bude u hypoték hlavním tématem cena

Poté, co se drtivá většina žadatelů o hypotéku začala zaměřovat pouze na úrokovou cenu, snížil se výrazně prostor pro kreativitu produktových manažerů bank. U refinancování, které tvoří čím dál tím větší část poskytnutých hypoték, je pak úroková cena jediným porovnávaným parametrem

Půjčka do 24 hodin udíví rychlostí i výškou úroků

Půjčka do 24 hodin udíví rychlostí i výškou úroků

Rychlé půjčky jsou v současné době pravděpodobně nejoblíbenějším produktem nebankovní sféry. V nebankovním sektoru je možné využít hned několika možností jak si vypůjčit určitou sumu peněz. Záleží pouze na klientovi, jakou z nabízených částek zvolí. Půjčky do 24 hodin nabízejí jak menší obnosy, tak …