Finančník

Váš průvodce světem financí


RSS kanál


verze pro tisk

Seznamte se: Lean Six Sigma

20. červenec 2011 Seznamte se: Lean Six Sigma

Už jste se s tímto pojmem několikrát setkali, ale nevíte, co to znamená? Jedná se o strategii řízení podniku, která má docílit větší efektivnosti a přinést tak společnosti větší zisk. Kde se tato metoda vzala, co se pod jejím jménem skrývá, a jak vám může pomoci?

Co tedy Lean Six Sigma

Metoda Lean Six Sigma vznikla prvotně v USA, kde se jí jako první začala zabývat společnost Motorola. V podstatě se skládá ze dvou dílčích metod – Lean a Six Sigma. Filosofie této metody je založena na principu stálého zlepšování firemních procesů s cílem dosažení většího zisku, větší kvality s minimem nákladů. Lean Six Sigma se rychle rozšířila ze Spojených států do celého světa, a v současné ekonomické situaci je velmi účinným nástrojem.

Lean

Přeložíte-li si slovo lean, znamená to štíhlý. A taková je i metoda Lean Manufacturing. Jejím cílem je omezit plýtvání při výrobě a obchodování. Znamená to tedy omezit aktivity, které zákazníkovi nepřináší žádné výhody a hodnoty. Zjednodušeně se dá říci, že firma bude vyrábět jen to, o co zákazník skutečně stojí. Tato metoda se velmi ujala například v Japonsku, kde její filosofii přijala společnost Toyota. Díky strategii Lean dojde ke zrychlení a zdokonalení firemních procesů.

Six Sigma

Metoda Six Sigma slouží ke zvyšování kvality procesů a celé společnosti. Six Sigma je strategická metoda založená na statistických faktech zjištěných během firemních procesů. Jejím cílem je zjistit chyby a problémy ve výrobních a obchodních procesech a následně tyto chyby odstranit. Základem tohoto strukturovaného procesu je přesně a důkladně vypracovaná manažerská filozofie.

Kde se s metodou setkáte a jak se jí naučit

Metoda Lean Six Sigma tedy kombinuje obě strategie. Je součástí firemní kultury mnoha společností nejrůznějšího zaměření. Nejedná se jen o výrobní podniky, ale také obchodní nebo zdravotnické. Je možné, že i firma, v níž pracujete, tuto filosofii vyznává. Jste majitelem podniku a rádi byste tuto strategii zavedl, nebo se o ní dozvěděl více? Dnes se strategií Lean Six Sigma zabývá mnoho poradenských společností, proto zapátrejte na internetu nebo ve svém okolí.

Linkuj.cz!

[Nahoru ↑]


Hodnocení


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval!

Čtěte také...